Idei legjobbjával bronzérmes Halász Bence a világbajnokságon Ez sikerült! Négy év után ismét világbajnoki bronzérmet nyert Halász Bence

Hogy a magyar atlétikában milyen kiemelkedő versenyszám a férfi kalapácsvetés, azt bizonyítja, hogy a tíz olimpiai elsőségből négyet, a 14 világbajnoki érmünkből pedig hetet a „kalapácsosok” szereztek. A legutóbbit a 26 éves Halász Bence, aki már negyedszer indulhatott világbajnokságon. Az esőn húsz évesen 2017-ben Londonban 74,95 méterrel 11. lett, 2019-ben Dohában 78,18-cal bronzérmet szerzett, tavaly pedig Oregonban 80,15-tel az ötödik helyen végzett. Edzője, Németh Zsolt 1999-ben 79,05 méterrel ezüstérmet nyert Sevillában.

A szombathelyi Dobó SE versenyzőjét nagy üdvrivalgás fogadta a bemutatkozáskor, és már az első dobásával megnyugtatta szurkolóit, mert 80,82 méterrel, az idei legjobb eredményével megszerezte a vezetés. Riválisai közül az olimpia bajnok lengyel Nowicki 80, 70-nel, honfitársa, az ötszörös világbajnok Fajdek 80 méterrel kezdett. A harmadik sorozatban Halász 81,02 méteres egyéni csúccsal megerősítette elsőségét, amely után boldogan rohant edzőjéhez. A versenybíró azonban hiába jelezte a fehér zászlóval a dobás érvényességét, azt utólag érvényesítették (ennyit a hazai pálya előnyéről!). A negyedik sorozatban Nowicki egyetlen centivel átvette a vezetést (80,83), azonban nem sokáig örülhetett, mert a 21 éves Ethan Katzberg 81,25 méteres kanadai csúccsal megelőzte, s hatalmas meglepetésre aranyérmes lett. A visszajátszás után Gécsek Tibor Európa-bajnok kalapácsvető elmondta, hogy Halász cipője talán egy centivel érintette a dobókör szegélyét, ezért vették el az egyéni csúcsát, aki így is négy év után ismét világbajnoki bronzérmes lett.

„Hűha, ez nagyon kemény verseny volt – nyilatkozta megkönnyebbülve Halász. – A szurkolók támogatása sokat jelentett, ezért is sikerült mindjárt elsőre nyolcvan méter fölé kerülnöm. Örülök, hogy a közönség szeretetét sikerült éremmel meghálálni. Nem lehetek elégedetlen, hiszen a döntőben többször dobtam nyolcvan fölött, mint eddig pályafutásom során összesen.”

Német Zsolt elmondta, hogy jól sikerült a formaidőzítés, mert tanítványa a világbajnokságon érte el idei legjobbját, s jó formáját bizonyítja, hogy az elvett dobása után is tudott nyolcvan feletti eredményt elérni.
A nap legkellemesebb meglepetést hétpróbázóink szerezték, Krizsán Xénia az utolsó három versenyszámban remekelt, s a 12. helyről felfutott a negyedik helyre. Az újonc Nemes Rita hét helyezést javítva a tizedik helyen fejezte be a kétnapos viadalt.

Az MTK magyar csúcstartó klasszisa, Krizsán az idén még egyetlen hétpróbát sem teljesített, de a vb-n szinte minden számban remekelt. A 800 méteren erejét remekül beosztotta és 2:08.93 perccel ért célba, amiért 980 pont járt. Így végül 6479 pontos teljesítménnyel fejezte be a viadalt, ami csak egyetlen ponttal van az olimpiai kvalifikációs szint alatt, s összetettben 22 ponttal maradt le a dobogóról.
Klubtársa, a karrierje első felnőtt világbajnokságán szereplő Nemes Rita szintén kiválóan szerepelt, 800-on futamát 2:10.65 perccel megnyerte, amivel 955 pontot gyűjtött és egyéni csúcsot jelentő 6232 ponttal végzett a tizedik helyen.
A királyszámban, a férfi 100 méteren meglepetésre az olasz olimpia bajnok Marcell Jacobs az előfutamban10.05 másodpercben kiesett. Ennél is nagyobb meglepetés volt, hogy a címvédő amerikai Fred Kerley az idei legjobbjától (9.88) elmaradva 10.02-vel nem jutott a fináléba.

A döntőt a remek formában lévő, 200-on kétszeres vb-győztes, olimpiai második Noah Lyles nyerte 9.83 másodperccel – a világ idei legjobbját beállítva. A célba gyakorlatilag egyszerre ért be Tebogo (9.88 mp), Hughes (9.88) és Seville (9.88). A célfotó szerint a botsvanai Tebogo egy ezreddel volt gyorsabb Hughesnál és néggyel a jamaicai sprinternél.
Női távolugrásban a szerbek klasszisa, Ivana Vuleta megszerezte karrierje első szabadtéri vb-aranyát. Ő volt az egyedüli, aki 7 méter fölé jutott, ő viszont kétszer is, előbb 7,05-ig, majd – az ötödik sorozatban – 7,14 méterig repült.
 Férfi 10 000 méteren az ugandaiak 5000-es olimpiai bajnoka, Joshua Cheptegei megszerezte az aranyérmet a kenyai és az etióp futók elől, miután valamennyi riválisát lehajrázta. A második helyen a kenyai Daniel Ebenyo, a harmadikon az etióp Selemon Barega ért be.