
A 20 éves versenyző pályafutása első felnőtt egyéni világbajnoki érmét szerezte, egyben övé a magyar küldöttség első dobogós helyezése a szingapúri viadalon.
Ezt a számot első alkalommal rendezték meg a világbajnokságon: az első fordulóban két csoportra osztották a mezőnyt, amelyre ekkor 1500 méter várt, mindkét futamból az első tíz jutott tovább. Ezt követően a második fordulóban 1000 métert kellett teljesíteni, majd a legjobb tíz egy utolsó 500 méteres sprintben döntötte el az érmek sorsát.
A két magyar közül csak a szám Európa-bajnoka, Fábián jutott tovább az első körből, a hátsérüléssel bajlódó versenyző nagyon magabiztosan, másodikként zárta ezt a résztávot, Juhász Janka búcsúzott.
A továbbjutóknak tíz perce volt feltöltődni, a legtöbben a testük hűtésével voltak elfoglalva, hiszen ezúttal is rendkívül meleg volt a Sentosa-szigetnél. Fábián a második versenyen kiválóan taktikázott, jó szögben sikerült bevennie a fordulókat, s a hajrá ugyan nagyon szoros volt, végül bejutott a tízfős fináléba.
A döntőben az utolsó 200 méter elképesztő izgalmakat hozott, óriási „darálóban” harcoltak egymással az úszók, a végén Fábián remek benyúlásának köszönhetően, a 10 és az 5 kilométeren is győztes ausztrál Moesha Johnsonnal holtversenyben lett harmadik. A számot a japán Kadzsimoto Icsika nyerte.
Eredmények:
nyíltvízi úszás, női 3 km egyenes kieséses sprintverseny, világbajnok:
———————————————————————-
Kadzsimoto Icsika (Japán)
2. Ginevra Taddeucci (Olaszország)
3. FÁBIÁN BETTINA (Magyarország) és Moesha Johnson (Ausztrália)
Juhász Janka az első futam után búcsúzott.
„Az utolsó kör végén bekerültem középre, az ausztrál megpróbált hátrébb tolni a víz alatt, de nem hagytam magam. Az utolsó száz méteren óriási lélekjelenlétre volt szükségem, de tudtam, hogy én akarok ott lenni a dobogón, és előbb fogom elérni a panelt. Egy igazi csoda ez a bronzérem azok után, ami az elmúlt két hónapban történt velem, és tudtam, ez az egész csak akkor éri meg, ha ott állok majd a dobogón” – nyilatkozta az MTI-nek Fábián, aki hátsérüléssel bajlódik, amely miatt nem tudott hosszú edzéseket végezni, ezért sem indult a világbajnokságon 10 kilométeren, az olimpiai számban, amelyben tavaly Párizsban ötödik lett.
A 20 éves magyar versenyző a könnyeivel küszködve a vegyes zónában elmondta, a pihenők során mindenki csak „levegőhöz próbált jutni”.
„Ha testileg nem is vagyok a legjobb formában, de fejben nagyon erősnek érzem magam. Ez az az érem, amire a világon a legbüszkébb vagyok” – fűzte hozzá a Ferencváros sportolója.
„A gödörből is kimászom, ha kell. Az elmúlt években rengeteg olyan nehézségen mentem keresztül, amibe más belerokkant volna. Nem látszódik a külsőm alapján, de én egy rohadt erős csaj vagyok. Tegnap picit elment az önbizalmam az öt kilométer után, de tudtam, hogy ezt az érmet fejben meg tudom nyerni” – mondta Fábián, akinél tavaly év elején, a dohai olimpiai kvalifikációs világbajnokság előtt az orvosok mononukleózist állapítottak meg, ennek ellenére kijutott a párizsi játékokra.
„Ez mentálisan nagyon sokat jelentett, ha ott akkor nem sikerül, akkor lehet, hogy nem tudtam volna így összeszedni magam. Ahhoz, hogy egyszer olimpián még jobban szerepeljek, akkor ezen az úton szerintem végig kellett mennem” – mondta Fábián, aki a magyar küldöttség első érmét szerezte a szingapúri vizes világbajnokságon.
Nem sokkal később a férfiak mezőnyében újabb érem született. Betlehem Dávid ezüstérmes lett.
A 21 éves magyar versenyző ezzel megszerezte pályafutása első egyéni világbajnoki érmét. Honfitársa, Rasovszky Kristóf a szám Európa-bajnokaként a hatodik helyen végzett.
Betlehem a magyar küldöttség második érmét szerezte a szingapúri világbajnokságon, nagyjából másfél órával korábban ugyanebben a versenyszámban párja, Fábián Bettina harmadik volt.
Ezt a számot első alkalommal rendezték meg a világbajnokságon: az első fordulóban két csoportra osztották a 63 fős mezőnyt, amelyre ekkor 1500 méter várt, mindkét futamból az első tíz jutott tovább. Ezt követően a második fordulóban 1000 métert kellett teljesíteni, majd a legjobb tíz egy utolsó 500 méteres sprintben döntötte el az érmek sorsát.
Mindkét magyar a második csoportba került, egyikük továbbjutása sem volt veszélyben az első fordulóban. A másodikban az 5 és a 10 kilométeres versenyben is győztes német Florian Wellbrock és Betlehem elúszott a mezőnytől, így ők nagyon simán jutottak a döntőbe, mögöttük nagy csata alakult ki a további finálés helyekért, Rasovszkynak hatalmasat kellett hajráznia, végül célfotó után ő is készülhetett az utolsó 500 méterre.
A döntőben mindkét magyar „medencés technikával” ugrott be a vízbe, hosszan kidelfinezve, de Wellbrock fordulhatott elsőként. A némettel Betlehem tudta tartani a tempót, Rasovszky láthatóan kiszállt a dobogóért folytatott küzdelemből.
A hajrában Wellbrockot nem lehetett megállítani, ezzel a sportág történetében először három egyéni aranyat nyert a világbajnokságon. Betlehem könnyedén lett mögötte második.
Eredmények:
nyíltvízi úszás, férfi 3 km egyenes kieséses sprintverseny, világbajnok:
————————————————————————
Florian Wellbrock (Németország)
2. BETLEHEM DÁVID
3. Marc-Antoine Olivier (Franciaország)
…6. RASOVSZKY KRISTÓF
„Nagyon boldog vagyok, bizonyítani szerettem volna, ugyanis a formám alapján tudtam, nem azért jövök ide, hogy kilencedik vagy hatodik helyen végezzek. Sajnos eddig nem jöttek ki jól a versenyek, de most sikerült ezen átlépnem, a célba érkezés utáni pillanatok kicsit ki is estek” – nyilatkozta már az ezüstéremmel a nyakában a 21 éves magyar versenyző, aki az olimpiai távon, 10 km-en kilencedik, majd az 5 km-es viadalon hatodik volt.
„Bízom benne, hogy holnap a váltóval is hasonlóan szépen szerepelünk majd, a medencés versenyeken pedig az a célom, hogy ezerötszázon is érmet nyerjek” – mondta Betlehem.
A versennyel kapcsolatban a magyar úszó kifejtette, az utolsó 500 méterre úgy állt oda, hogy nem szeretne belekeveredni semmilyen verekedésbe, még ha ehhez több energiát felhasználva elöl is kell úszni:
„Örülök neki, hogy a végén Florian Wellbrock partner volt ebben a dologban és beengedett maga mellé jobbra, és így a végén az úszótudásunknak köszönhetően jöttünk be az első két helyre, hiszen mi voltunk a két leggyorsabb versenyző. Persze keressük az ellenszert arra is, hogy a végén miképpen lehet őt megverni” – jegyezte meg németek klasszisa mögött második Betlehem.
A hatodikként záró Rasovszky Kristóf arról beszélt, hogy a második futamban, 1000 méteren nagy hajrára volt szüksége ahhoz, hogy ott legyen a fináléban, ott azonban hiányzott belőle a gyorsaság ahhoz, hogy a dobogóra oda érhessen. A 10 km-en olimpiai bajnok klasszis megjegyezte, az elmúlt két naphoz képest mindenképpen sikerült előrelépnie, és vasárnap szeretnének a dobogóra állni a váltóval.
A Ferencváros versenyzője az 5 km-es versenyt követően a magyar szövetségnek érzelmes interjút adott, amelyben elérzékenyülten beszélt a világbajnokságról, ahol 10 és 5 km-en sem tudott a legjobbak között lenni.
„Nagyon jól esett tegnap, hogy ennyien reagáltak erre az interjúra. Rengeteg pozitív megerősítést kaptam azzal kapcsolatban, hogy nem egy vagy két versenyen, vagy az eredményeken múlik az, hogy valakinek milyen a megítélése, hanem, hogy milyen ember tud lenni amellett. Én továbbra is szívvel-lélekkel fogok küzdeni ezeken a versenyeken és örülök, hogy az emberek is ezt látják rajtam” – mondta Rasovszky Kristóf.
Írja a Magyar HÍrlap